Kocaeli Üniversitesi | Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği


Tüm Haberler

Tarih Haber Başlığı Açıklama Detay
10 Aralık Harita Mühendisliği Bölümü Kahvaltı Etkinliği Gerçekleştirildi
10.12.2017 Pazar günü Sekapark'ta Harita Mühendisliği Bölümü hocalarının ve öğrencilerinin katılımı ve HKMO Kocaeli İl Temsilciliği'nin katkılarıyla kahvaltı etkinliği gerçekleştirilmiştir.
Göster
24 Kasım Arş.Gör. Aydan Menderes ve bölüm ilk mezunlarından Erkan Türk'ü anma etkinliği
24.11.2017 Cuma günü 13:30'da Jeofizik Mühendisliği Bölümü amfisinde Arş.Gör. Aydan Menderes ve bölüm ilk mezunlarından Erkan Türk'ü anma etkinliği yapılmıştır. Anma etkinliği kapsamında hoca ve öğrenci konuşmaları, slayt foto gösterimi ve ağaç dikimi gerçekleştirilmiştir.
Göster
16 Ekim Acı Kaybımız
Bölümümüz ilk mezunlarından ERKAN TÜRK, Kars ilinde gerçekleşen bir trafik kazasında yaşamını yitirmiştir. Merhum'a Allah'tan rahmet, kıymetli ailesine ve sevdiklerine başsağlığı diliyoruz.
Göster
23 Mart Doğada Satranç Oryantiring Sporu Tanıtımı adlı etkinlik düzenlendi
Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda Doğada Satranç Oryantiring Sporu Tanıtımı adlı etkinlik düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak Türkiye Oryantiring Federasyonu Kocaeli Temsilcisi Ali Günal Erdem katıldı
http://radyoki.kocaeli.edu.tr/dogada-satranc-oryantiring-sporu-tanitimi/

Göster
17 Mart Elektronik Kaynaklar Kullanımı Eğitimi ve Kütüphane Kullanımı Eğitimini gerçekleştirdik
16.03.2017 Perşembe günü 10.00-11.00 saatleri arasında Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki Körfez Salonu'nda Elektronik Kaynaklar Kullanımı Eğitimi ve Kütüphane Kullanımı Eğitimini gerçekleştirdik.
Nuran Yılmaz (Elektronik Kaynaklar Sorumlusu Uzman Kütüphaneci), KOU Kütüphane sayfası üzerinde arama motoru ile tarama yapmayı örneklerle anlattı. Oturum açarak tarama sonuçlarını nasıl değerlendirecegimiz hakkında bilgilendirmeler yaptı. Turnitin ve Itenticate programlarını ögrencilerin nasıl kullanacaklarını örneklerle gösterdi.
Bitirme tezini yükleyebilmek için kaytı olun
kayıt yaptırdıktan sonra gerekli bilgiler size gönderilecektir.
Turnitin web sayfasına giriş yaparak ödev yükleme sayfası
Öğrenciler için Kolay Kullanım Kılavuzu
Ödev Ekleme Kılavuzu
Öğrenci hızlı başlama kılavuzu öğrencilerimiz için sisteme kayıt olmalarında ve ilk ödevlerini göndermelerinde yardımcı olacaktır.
Göster
24 Şubat Web tabanlı ISU CBS Altyapı Uygulaması
 

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Kulübü tarafından "Web tabanlı ISU CBS Altyapı Uygulaması" konularında etkinlik düzenlendi. Etkinlik 23 Şubat 2017 tarihinde Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonunun da yapıldı. Etkinliğe Harita Mühendisi ÖZKAN FİLİZ “İSU Genel Müdürlüğü Emlak ve Kamulaştırma Şube Müdürü” konuşmacı olarak, Harita Mühendisliği bölümü öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte Özkan FİLİZ CBS konularında son yıllarda gelişen sistemleri, sektördeki çalışma alanlarını, kendi deneyimleri ile paylaşarak öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Öğrencilere, üniversite yıllarını iyi değerlendirmelerini, üniversite hayatlarında ki her dakikanın onlar için bir fırsat olduğunu, donanım sahibi olmalarını, farklı programlar üzerinde çalışma yapmalarını, iş hayatına atıldıklarında üniversite yıllarında edindikleri tecrübelerin büyük fayda sağlayacağını öğrencilerle paylaştı. Çalıştığı kurumda 4 kişi ile başladıkları Web Tabanlı İSU CBS projesinin gelişme aşamalarını ve başarı öyküsünü özetledi. Çalışma hayatında kazandığı birikimleri, öğrencilere yaptığı sunum esnasında örneklendirerek anlattı. Harita Mühendisliği paydaşları ile birlikte yaklaşık iki saat süren etkinlik sonunda öğrenciler tarafından sorulan sorularla son buldu. Kendisine katılımından dolayı teşekkür ederiz. http://radyoki.kocaeli.edu.tr/isu-calismalari-ogrencilere-tanitildi


Göster
08 Şubat KOÜ Harita Mühendisliği Bölümü 3. Sırada
Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cankut Dağdal İnce Harita Mühendisliği hakkında bilgiler verdi. Sayın İnce, Harita Mühendisliği'nde temel görevlerden en önemlisinin hassas konum belirlemek olduğunu vurguladı.

Devamı: 
http://radyoki.kocaeli.edu.tr/kou-harita-muhendisligi-bolumu-3-sirada/
Göster
28 Aralık Geleneksel Kahvaltı Etkinliğimiz
10 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 10.00 da, KOÜ Harita Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen kahvaltı etkinliğinde Seka Park da buluştuk. Öğretim üyeleri, öğrenciler ve HKMO Doğu Marmara Şubesi altındaki meslektaşlarımızın katılımıyla 152 kişi ile gerçekleştirildi.        Bu etkinlik HKMO Doğu Marmara Şubesine ve Harita Mühendisliği Kulübü birlikteliği ile yapıldı. Emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkürler.


Göster
28 Aralık Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsüne Ziyaret
Kocaeli Üniversitesi, Harita Mühendisliği kulübü etkinliği olarak, öğrencilerin katılımı ile 9 Aralık 2016 Cuma günü düzenlenen teknik gezi kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsüne ziyaret ettik. Enstitü Müdürü Prof.Dr. Haluk Özener kurumu ve projelerini tanıtan bir sunum yaptı. Jeodezi Anabilim Dalının yürüttüğü projeler ve yüksek lisans programı hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Bölgesel Deprem - Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi ziyaret edildi. Personel gerçek zamanlı izleme örneği gösterip, öğrencilerin sorularını yanıtladı.
Meteoroloji Laboratuvarının Türkiye’deki ilk ve sürekli veri toplayan kurum olduğu öğrenildi. Astronomi Laboratuvarı Görevlisi Hülya Yeşilyaprak, rasathane tarihi ve yapılan gözlemler hakkında detaylı bilgi verdi. Boğaziçi Üniversitesi Jeodezi Anabilim Dalı binası ziyaret edildi. Doç. Dr. Aslı DOĞRU bölüm hakkında bilgi verdi ve öğrencilerin sorularını yanıtladı. Gezimizin son durağı olarak, Afete Hazırlık Eğitim Birimindi bir deprem canlandırması ile deprem alabileceğimiz tedbirler hakkında öğrenciler bilgilendirildi.


Göster
28 Aralık 10-13 Aralik MapInfo Kursu
Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Kulübünün katkılarıyla 10-13 Aralık 2016 tarihleri arasında, fuar alanı içerisindeki Sivil Toplum Merkezinde bölümümüz öğrencilerinden 30 kişinin katılımıyla Mapinfo eğitimi gerçekleştirilmiştir. Eğitim 3 gün içerisinde 27 saatte tamamlanmıştır. Eğitimin sonunda katılan herkese MapInfo Akademi Başarı Sertifikası veya Katılım Sertifikası verilmiştir. Eğitim kapsamında MapInfo ve CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) hakkında genel bilgilendirme, tematik harita – renklendirme, OLE – Object Linking and Embedding, ileri tematik ve 3 boyutlu haritalama, sorgulama işlemleri SQL, imaj (Raster) haritaların ve görüntülerin kullanımı, MapCAD araçları kullanımı vb. konularında eğitim verildi.


Göster
28 Aralık İş Arama Dönemi ve Çalışma Hayatına Giriş
http://radyoki.kocaeli.edu.tr/kisinin-is-bulma-imkani-kendini-gelistirmsiyle-artar/
RadyoKi nin yaptığı röportaj:
Tarhih: 2 Aralık 2016 Cuma 14:00

“Kişinin İş Bulma İmkânı Kendini Geliştirmesiyle Artar”

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonunda bugün “İş Arama Dönemi ve Çalışma Hayatına Giriş” adlı etkinlik düzenlendi. Etkinliğe KOÜ Harita Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arzu Erener ve Kişisel Gelişim Uzmanı Mustafa İbili’nin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. Etkinlik öncesi Radyo K.İ. Muhabiri Merve Özboyacı’ya konuşan Mustafa İbili, gençlerin iş hayatına atıldıkları zaman yaşayabilecekleri zorluklardan bahsetti. İbili, “Birçok düşünme becerisi var ama mezun olup iş hayatına atılan arkadaşlarımız öğrendiklerini uygulama düşüncesiyle hareket ediyorlar” ifadelerini kullandı ve etkinlikte farklı düşünme tekniklerinden bahsedeceğini söyledi. Doç. Dr. Arzu Erener etkinlikte yaptığı konuşmada, “Biz akademisyenler olarak, sizlerin en iyi eğitimi almanız açısından derslerinizin yanında uygulamalı derslerle beraber eğitim ve öğretiminizi sağlıyoruz. Fakat mezuniyet sonrası zamanlarda iş bulabilme imkânı eğitim-öğretim hayatında kendinizi yetiştirmenize kalıyor” ifadelerini kullandı. Arzu Erener, öğrencilerde mezun olmaya yakın, geleceğe yönelik kaygıların başladığını ve mezun olduktan sonra iş bulamama düşüncesiyle başka yönlerden kendini geliştirme düşüncesinin oluştuğunu kaydetti. Arzu Erener’in ardından söz alan Mustafa İbili, ilk çalışma günü ile ilgili olarak, “Gerilmenize hiç gerek yok, rahat olun. “Benimle ilgili ne düşünüyorlar? düşünceniz olmasın. İş arkadaşlarınızın tamamı, sizi gördükleri anda kendi iş günlerini hatırlayıp sizlere yardımcı olacaklardır” dedi.
Göster
04 Kasım 11. Geleneksel Tanışma Çayı (GTÇ)
25 Ekim 2016 tarihinde Kocaeli Üniversitesi sosyal tesislerinde 11. Geleneksel Tanışma Çayı gerçekleştirildi. Harita Mühendisliği Kulübü, Harita Kadastro Mühendisleri Odası , Öğretim üyeleri, Öğretim Elemanları organizisyona katıldı. Organizisyonun büyük kısmını 2. Sınıf öğrencileri üstlenmiştir.

GTÇ da Geomax stand açtı ve ölçme aletleri hakkında öğrencileri bilgilendirdi. American Life, mevcut kurslar ve öğrencilerin nasıl yararlanacağı hakkında bir sunum yaptı. Kocaeli Üniversitesi  Harita Mühendisleri  öğrencilerine iki adet eğitim kursu çekiliş yaparak hediye etmiştir.

Her dönemden öğrencilerin katılım sağladığı bu çayda öğrencilerin hazırlamış olduğu slayt gösterisi, sokak röportajı, çekiliş, tango ve kafkas oyun gösterisi etkinlikleri yapıldı. İkramlar ve halk oyunlarıyla devam eden tanışma çayı herkes tarafından beğenildi. GTÇ da 2016 yılında  1. Sınıf öğrencileri ile tanışma amacı gerçekleşmiş oldu.  Keyifli ortamda birlikte eğlenildi. GTÇ karaoke eğlencesiyle son buldu. Katılım sağlayan ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederiz. 2
5 Ekim 2016 Sosyal Tesisler - Harita Mühendisliği KulübüGöster
03 Kasım Fotogrametri, CBS , Lazer Tarama Sistemleri konulu panel düzenlendi.
          Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü tarafından " Fotogrametri , CBS, Lazer Tarama Sistemleri " konularında panel düzenlendi. Panel 31 Ekim 2016 tarihinde Harita Mühendisliği bölümünde gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak AKRAPOL Şirketi sahibi Harita Mühendisi Cengiz Erdoğan  katıldı.          Panele Harita Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Taner ÜSTÜNTAŞ, Doç. Dr. Ozan ARSLAN, Yar. Doç. Dr. Orhan KURT, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri tarafından yoğun ilgi gösterdi. Panelde, Cengiz Erdoğan Fotogrametri ve CBS konularında son yıllarda gelişen sistemleri, sektördeki çalışma alanlarını, kendi deneyimleri ile paylaşarak öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Öğrencilere, üniversite yıllarını iyi değerlendirmelerini, üniversite hayatlarında ki her dakikanın onlar için bir fırsat olduğunu, donanım sahibi olmalarını, farklı programlar üzerinde çalışma yapmalarını, iş hayatına atıldıklarında üniversite yıllarında edindikleri tecrübelerin büyük fayda sağlayacağını söyledi.         Kendi yapmış olduğu çalışmalar üzerinden örnekler vererek Harita mühendisliğinin çok kapsamlı bir meslek olduğunu ve iş olanağı konusunda bir endişenin olmadığını vurguladı. Başarıya ulaşmak için farklı fikirlere sahip olunması gerektiğini, eski sistemler ile günümüz teknolojisini bir arda yürütmemizin bizim için daha faydalı sonuçlar doğuracağını savundu. Panelin sonunda ise Cengiz Erdoğan, öğrencilerin sorularını yanıtladı.                                                               Mert Can ÇOTUR   01.11.2016Göster
12 Ekim Yazılımın Geomatik Yeri ve Önemi adlı panel düzenlendi.
Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü tarafından "Yazılımın Geomatik yeri ve Önemi" adlı panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak TÜRKSAT A.Ş.'den Türker Akbulut katıldı. (7 Ekim 2016 Cuma saat 14:00 Savaş Ayberk konferans salonu)   Mühendislik Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirilen "Yazılımın Geomatik yeri ve Önemi" adlı panele Harita Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arzu Erener, Harita Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri ilgi gösterdi. Panelde Türker Akbulut, kendi deneyimlerini paylaşarak, öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Öğrencilere, üniversite yıllarını iyi değerlendirmelerini, donanım sahibi olmalarını, ekipler kurarak çeşitli projeler üretmelerini tavsiye eden Akbulut, iş hayatına atıldıklarında üniversite yıllarında edindikleri tecrübelerin büyük fayda sağlayacağını söyledi. Üniversitedeki eğitimin sektöre nazaran daha ileride ve geniş kapsamlı olduğunu sözlerine ekleyen Akbulut, "Başarılı olmanın kestirme bir yolu yok, çalışın" dedi. Sektörle ilgili öğrencileri bilgilendiren ve sektördeki sorunlara da değinen Akbulut, Geomatik'in bölümlerinden ve Coğrafi ya da konumsal bilgi sistemi olan GIS sisteminin bileşenlerinden bahsetti. Panelin sonunda ise Türker Akbulut, öğrencilerin sorularını yanıtladı. http://bhi.kocaeli.edu.tr/ekim15.16.htm http://www.kocaeli.edu.tr/haber-ayrinti.php?h=ayhfGjFK
Göster
06 Ekim Harita Mühendisliği Bölümü Öğrencileri AFAD Ziyaret Etti
Kocaeli Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü öğrenci topluluğu Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arzu Erener ve Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Taner Üstüntaş'ın rehberliğinde ziyaret etti. 30 Eylül'de gerçekleştirilen ziyarete bölümden yaklaşık 50 öğrenci katıldı. AFAD tanıtım gezisinde öğrenciler AFAD'ın kuruluşu, teşkilat yapısı ve çalışma alanlarına ilişkin olarak Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul tarafından bilgilendirildi ve AFAD'ın araç ve ekipman tanıtımı ile ekipman kapasitesi uygulamalı olarak anlatıldı.Ziyaretten duyulan memnuniyeti dile getiren ve öğrencilere ile bölüm yöneticilerine teşekkür eden AFAD İl Müdürü Tekoğul, afetler öncesinde, sırasında ve sonrasında 3 zaman dilimine uyarlı faaliyet gösterdiklerini, mesai mefhumu gözetilmeden çalışılması gereken bir kurumda bulunduklarını dile getirdi. İl Müdürü Tekoğul, "Afet planlamaları, afet bilinçlendirme eğitimleri ve afet sonrasındaki iyileştirme çalışmaları yoğun çalışma temposunu zorunlu kılıyor. Arama kurtarma müdahaleleriyle birlikte 24 saat esaslı çalışan bir Müdürlük olarak sürekli teyakkuz halindeyiz" dedi.Sunum sonunda öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Tekoğul, İlimizde 1999 depremini yaşamış bina stokunun azımsanmayacak sayılarda olduğunun unutulmaması gerektiğini, evlerde kalan üniversiteli öğrencilerin de kiraladıkları evin sağlamlığına dikkat etme zorunluluğu bulunduğunu sözlerine ekledi.
Göster
22 Temmuz 2015-2016 dönemi lisans programlarına ilişkin MÜDEK akreditasyon kararları açıklandı.
Kocaeli Üniversitesi  Mühendislik Fakültesi’nin 2015-2016 döneminde değerlendirilen lisans programlarına ilişkin MÜDEK akreditasyon kararları açıklandı.

MÜDEK nedir?
Mühendislik programlarının akreditasyonu konusunda Yükseköğretim Kurulu tarafından ulusal bir kalite güvence kuruluşu olarak tanınmaktadır.  MÜDEK Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı ENAEE (European Network for Accreditation of Engineering Education) asil üyesidir ve EUR-ACE Etiketi vermek üzere ENAEE tarafından yetkilendirilmiştir.
Göster
10 Haziran Mezuniyet Törenine Davet
Fakültemizin Mezuniyet Töreni, 15 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 9:30'da Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacaktır.   Mezuniyet sevincimize tüm öğrencilerimiz ve akademik personelin katılımını ve onurlandırmasını dileriz. Bölümlere ait program ve mezuniyet davetiyesi ektedir.  Mühendislik Fakültesi Dekanlığı
Göster
23 Mayıs Erasmus Hareketliliği Programı” gerçekleştirildi.
Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü ev sahipliğinde Slovakya Josef Safarik Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğretim üyelerinin katılımıyla 10-11 Mayıs 2016 tarihlerinde “Erasmus Hareketliliği Programı” gerçekleştirilmiştir. Etkinliğin birinci gününde, bölümler eğitim-öğretim programlarını ve projelerini tanıtmış; yürütülen diğer akademik faaliyetler hakkında bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

11 Mayıs 2016 tarihinde Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda konuk öğretim üyeleri tarafından öğrencilerimizi bilgilendirmeye yönelik konferans etkinliği düzenlenmiştir. Prof. Dr. Vladimir Sedlak ve Dr. Jan Kanuk, sunumlarında Kosice ve Josef Safarik Üniversitesi Coğrafya Bölümünü kısaca tanıtmış; "Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Coğrafya Uygulamaları" konulu iki teknik sunum gerçekleştirmiş ve soruları cevaplandırmıştır. Etkinlik sonunda, konuk öğretim üyelerine günün anısına hediye takdimi ve toplu fotoğraflar çekimi yapılmıştır.
Göster
04 Mayıs Harita Mühendisliği Öğrencilerinden İTÜ UHUZAM’a Teknik Gezi
Harita Mühendisliği Öğrenci Topluluğu 02/05/2016 Pazartesi tarihinde İTÜ - Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama UYG-AR Merkezi (ITU UHUZAM)’a teknik gezi düzenlemiştir. Harita Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arzu Erener başkanlığında öğretim üyeleri Doç. Dr. Taner Üstüntaş, Doç. Dr. Ozan Aslan ve Yrd. Doç. Dr. Orhan Kurt ile yaklaşık 40 kişilik Harita Mühendisliği öğrenci topluluğundan oluşan öğrenci gurubu ile ITU UHUZAM’a teknik gezi gerçekleştirilmiştir.  UHUZAM, Türkiye’de uzaktan algılama ve uydu haberleşme teknolojilerinde araştırma ve uygulama odaklı proje geliştirmek hedefi ile kurulan ilk merkez ve yer istasyonudur. Bu kapsamda gezide yer istasyonun genel işleyişi hakkında ve Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL) ve ilgili projeler hakkında bilgiler verilmiş olup ayrıca İ.T.Ü Geomatik Mühendisliği bölümü de ziyaret edilmiştir.
Göster